Proving Grounds X - Individual Results - Proving Grounds
16952
page-template-default,page,page-id-16952,page-child,parent-pageid-16947,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-child-theme-ver-1.0.0,qode-theme-ver-7.9,wpb-js-composer js-comp-ver-4.9.1,vc_responsive
 

Proving Grounds X – Individual Results

Proving Grounds – X

February 4, 2017

Green River College

12401 320th Street Auburn, Wa. 98092

 

 

CHILDREN’S GI WHITE BELTS 9-10 YEARS 50.1 TO 70.0 LBS

 

1st Place – Joseph Reynoso (Team Braga)

2nd Place – Xander Yarnold (Team Wise)

3rd Place – Mya Bates (Team Wise)

 

CHILDREN’S GI White Belts 9-10 Years 60.1 TO 70.0 LBS

 

1st Place – Kira Songer (Arlington Kickboxing)

2nd Place – Christopher Glen (Straight Blast Gym Burien)

3rd Place – Olen Baumfeld (Gracie Barra Seattle)

CHILDREN’S GI White/Grey Belts 6-7 Years 40.1 TO 50.0 LBS

 

1st Place – Kaisen EJ Leon Guerrero (Gracie Barra Federal Way)

2nd Place – Lawson Grunkemeier (Elite BJJ of Factoria)

3rd Place – Violet Baumfeld (Gracie Barra Seattle)

CHILDREN’S GI White/Grey Belts 6-7 Years 60.1 TO 70.0 LBS

 

1st Place – Xavier Gollyhorn (Gracie Barra Seattle)

2nd Place – Tyler Poe (Combat Sports & Fitness – Enumclaw)

3rd Place – Devin Robinson (Chimera)

 

CHILDREN’S GI White/Grey Belts 8-10 Years 80.1 TO 100.0 LBS

 

1st Place – Zachara Montenegro (Gracie Barra Bellevue)

2nd Place – Andrew Szarkowicz (Straight Blast Gym Burien)

3rd Place – Dustin Holmes (Straight Blast Gym Burien)

CHILDREN’S GI Grey Belts 9-11 Years 70.1 TO 90.0 LBS

 

1st Place – Igor Shabalov (Team Wise)

2nd Place – Mason Moriarty (Straight Blast Gym Burien)

3rd Place – Danika Matuska (Chimera)

CHILDREN’S GI Grey/Yellow Belts 8-9 Years 50.1 TO 70.0 LBS

 

1st Place – Tristan Paulson (Straight Blast Gym Burien)

2nd Place – Hans Wright (Gracie Barra Seattle)

3rd Place – Breanna Carez (Gracie Barra Federal Way)

CHILDREN’S GI Grey/Yellow Belts 9-11 Years 50.1 TO 70.0

 

1st Place – Lilly Bates (Team Wise)

2nd Place – Daniel Komissarchik (Team Wise)

CHILDREN’S GI Yellow Belts 9-10 Years 60.1 TO 80.0 LBS

 

1st Place – Gordon Gibson (Gracie Barra Kirkland)

2nd Place – Jayla Wilcox (MABJJ/Stray Dogs)

3rd Place – Jaden Grunkemeier (Elite BJJ of Factoria)

CHILDREN’S GI Yellow Belts 10-12 Years 80.1 TO 100.0 LBS

 

1st Place – Russel Hare (Team Wise)

2nd Place – Lilly Montenegro (Gracie Barra Seattle)

3rd Place – Koll Langlois (Gracie Barra Kirkland)

CHILDREN’S GI Yellow Belts 11-12 Years 110.1 TO 122.5 LBS

 

1st Place – Liam Joslyn (Gracie Barra Federal Way)

2nd Place – Jonathan Espindola (Team Wise)

3rd Place – Hunter Sonnenberg (Hammerhead MMA)

JUNIOR’S GI White Belts 12-13 Years 90.1 TO 110.0 LBS

 

1st Place – David Urcino (Team Wise)

2nd Place – Elizabeth Reynoso (Team Braga)

3rd Place – Aidan Pinter (Straight Blast Gym Burien)

JUNIOR’S GI White Belts 14-15 Years 118.1 TO 141.5 LBS

 

1st Place – Ben Ellis (Gracie Barra Seattle)

2nd Place – Ender Cleofe (AMC Pankration/Kickboxing)

3rd Place – Tyler Ekse (Team Wise)

 

JUNIOR’S GI White Belts 15 Years 175.1 TO 186.0 LBS

 

1st Place – Aidan Borja (Gracie Barra Federal Way)

2nd Place – Caleb Pinter (Straight Blast Gym Burien)

 

JUNIOR’S GI White Belts 15-17 Years 141.6 TO 163.5 LBS

 

1st Place – Connor Meyers (Phantom BJJ/Foster BJJ)

2nd Place – Luke Ellis (Gracie Barra Seattle)

3rd Place – Michael Malysh (Team Wise)

 

JUNIOR’S GI White Belts 16-17 Years 163.6 TO 175.0 LBS

 

1st Place – Jack Ellis (Gracie Barra Seattle)

2nd Place – Jacob Braich (Gracie Jiu Jitsu Mukilteo)

3rd Place – Josh Goodwin (Gracie Jiu Jitsu Mukilteo)

JUNIOR’S GI White/Grey Belts 16-17 Years 118.1 TO 141.5

 

1st Place – Paige Udhus (Team Wise)

2nd Place – Manoela Cristovao (Gracie Barra Seattle)

JUNIOR’S GI Grey Belts 12-13 Years 122.6 TO 135.0 LBS

 

1st Place – Daniel Szarkowicz (Straight Blast Gym Burien)

2nd Place – Allie Erickson (Chimera)

JUNIOR’S GI Yellow/Orange Belts 13-14 Years 129.1 TO 141.5

 

3rd Place – Aidan Tice (Gracie Barra Edmonds) & Isaiah Coley (Gracie Barra Kirkland)

 

WOMEN’S GI White Belts 118.0 lbs and under

 

1st Place – Eailani Joy Escalera (Gracie Barra Edmonds)

2nd Place – Amanda Bates (Team Wise)

WOMEN’S GI White Belts 118.1 – 129 lbs

1st Place – Paula Wood (Foster BJJ/One Jiu Jitsu)

2nd Place – Allison Keppler (Foster BJJ/One Jiu Jitsu)

3rd Place – Lala Gusakov (Gracie Barra Seattle)

WOMEN’S GI White Belts 129.1 – 141.0 lbs

1st Place – Brittany Quon (Gracie Barra Seattle)

2nd Place – Kayla Ann Quinata (Gracie Barra Seattle)

3rd Place – Shiloh Cleofe (Gracie Barra Kirkland)

WOMEN’S GI White Belts 152.1 lbs and over

1st Place – Tara Hodge (NW HIT Center/BJJ Olympia)

2nd Place – Izzy Krainick (Team Wise)

3rd Place – Jessica Aaron (MABJJ/Stray Dogs)

WOMEN’S GI Blue/Purple Belts 118.1 – 141.0 lbs

3rd Place – Jacqueline Ford (Gracie Barra Kirkland) & Amy Montenegro (Gracie Barra Bellevue) & Nayan Oliveira (Gracie Barra Bellevue)

WOMEN’S GI Purple Belts 152.1 – 163.0 lbs

1st Place – Christy Van Gerwen (Gracie Barra Bellevue)

2nd Place – Rebecca Pheasant-Reis (Foster BJJ/One Jiu Jitsu)

 

MEN’S GI Brown Belts Middle 168.1 – 181.5 lbs

 

1st Place – Kiel McDougall (Summit Brazilian Jiu-Jitsu Club)

2nd Place – Garrick Bennett (Gracie Barra Kirkland)

3rd Place – Dex Montenegro (Gracie Barra Bellevue) & Jeff Lai (Summit Brazilian Jiu-Jitsu Club)

MEN’S GI Purple/Brown Belts ultra Heavy

 

1st Place – Jimmy Williams (MABJJ/Fife)

2nd Place – Gavin Cochran (Summit Brazilian Jiu-Jitsu Club)

3rd Place – Adam Ross (Billy Lo’s White Tiger Kung Fu)

MEN’S GI Purple Belts Feather/Light 141.6 TO 168.0 LBS

 

1st Place – Riley Wiseman (Team Wise)

2nd Place – Raoni Demnitz (Praxis Jiu Jitsu)

3rd Place – Brandon Wilson (Phantom BJJ/Foster BJJ)

MEN’S GI Purple Belts Middle 168.1 TO 181.5 LBS

 

1st Place – Danny Gonzalez (Summit Brazilian Jiu-Jitsu Club)

2nd Place – Francisco Rivera (Ruffhouse)

MEN’S GI Purple Belts Medium Heavy 181.6 to 195.0 lbs

 

1st Place – Louis Petrich (Gracie Barra Seattle)

2nd Place – Nathan Read (Team Wise)

3rd Place – Ralph Taylor (MABJJ/Stray Dogs)

MEN’S GI Blue Belts Light Feather 127.1 TO 141.5 LBS

 

1st Place – Jesus Landin (Gracie Barra Seattle)

2nd Place – Craig Hanaumi (Gracie Barra Edmonds)

3rd Place – Tigran Bagdasaryan (Ring Sports United/One Jiu Jitsu)

MEN’S GI Blue Belts Light 154.6 TO 168.0 LBS

 

1st Place – David Chavez (Chimera)

2nd Place – Jason Calabrese (Phantom)

3rd Place – Diego Magallanes (Ruffhouse BJJ)

MEN’S GI Blue Belts Middle Group (A) 168.1 TO 181.5 LBS

 

1st Place – Koleton Lockie (Zenith North Sounds)

2nd Place – Logan Viera (Phantom)

3rd Place – Joe Frayer (Northshore MMA)

MEN’S GI Blue Belts Middle Group (B) 168.1 TO 181.5 LBS

1st Place – Chris Fritz (Northshore MMA)

2nd Place – Keenyn Odom (Summit Brazilian Jiu-Jitsu Club)

3rd Place – Eric Bronson (Team Braga)

MEN’S GI Blue Belts Medium Heavy 181.6 TO 195.0 LBS

1st Place – Ian Wood (Foster BJJ/One Jiu Jitsu)

2nd Place – Bladden Bushaw (MABJJ Fife)

3rd Place – Bryan Pereira (Gracie Barra Edmonds)

MEN’S GI Blue Belts Heavy 195.1 TO 208.0 LBS

 

1st Place – Tyler Ross (Arlington Kickboxing Academy)

2nd Place – Daniel Holst (Gracie Barra Edmonds)

MEN’S GI White Belts Light Feather 127.1 to 141.5 lbs

 

1st Place – Paul Andrade (Ring Demon)

2nd Place – Jeff Evans (Northwest HIT Center/BJJ Olympia)

3rd Place – Christopher Ungerecht (Steel Blanket Jiu Jitsu)

MEN’S GI White Belts Feather 141.6 to 154.5 lbs

 

1st Place – Alvin Stephen Manalastas (Steel Blanket Jiu Jitsu)

2nd Place – Rishi Trivedi (Steel Blanket Jiu Jitsu)

3rd Place – Benjamin Boutilier-Mow (Jiu-Jitsu Dynamics)

MEN’S GI White Belts Light Group (A) 154.6 TO 168.0 LBS

 

1st Place – Jon Taft (MABJJ/Puyallup)

2nd Place – Seth Petee (Ivan Salaverry MMA)

3rd Place – Khiem Do (Foster BJJ/One Jiu Jitsu)

MEN’S GI White Belts Light Group (B) 154.6 TO 168.0 LBS

 

1st Place – Zac Duncan (Team Wise)

2nd Place – Dan Nagata (Gracie Barra Edmonds)

3rd Place – Beck Henderer-Pena (Gracie Barra Ballard)

MEN’S GI White Belts Middle Group (A) 168.1 TO 181.5 LBS

 

1st Place – Duncan Geil (Gracie Barra Ballard)

2nd Place – Zack Wiseman (Team Wise)

3rd Place – Paul Boudreaux (Cap City Jiu Jitsu)

 

MEN’S GI White Belts Middle Group (B) 168.1 TO 181.5 LBS

 

1st Place – Jonathan Rath (Team Wise)

2nd Place – Richard Rice (Phantom BJJ/Foster BJJ)

3rd Place – Matthew Fuget (Ring Sports United/One Jiu Jitsu)

MEN’S GI White Belts Medium Heavy Group (A) 181.6 TO 195.0

 

1st Place – Andrii Glukhyi (Summit Brazilian Jiu-Jitsu Club)

2nd Place – Paul Nieves (Gracie Barra Federal Way)

3rd Place – Joshua Valek (Northwest HIT Center/Olympia BJJ)

MEN’S GI White Belts Medium Heavy Group (B) 181.6 TO 195.0

 

1st Place – Steven Goltapeh (Team Wise)

2nd Place – none

3rd Place – Justin LeBlanc (Gracie Barra Bellevue) & Gaire Vincent Mamaril (Gracie Barra Federal Way)

MEN’S GI White Belts Heavy/Super Heavy 195.1 TO 222.0 LBS

 

1st Place – Teymur Mamedov (Ring Sports United/One Jiu Jitsu)

2nd Place – Justin Bell (Gracie Barra Edmonds)

3rd Place – Matt Kittleson (Zenith North Sound)

MEN’S GI White Belts Ultra Heavy 222.1 lbs and above

 

1st Place – Charles Saguil (Foster BJJ/One Jiu Jitsu)

2nd Place – Charles Taylor (Gracie Barra Bellevue)

3rd Place – Richard Briggs (Straight Blast Gym Burien)

CHILDREN’S NO-GI Novice/Beginner 10-12 years 70.1 TO 100.0

1st Place – Elizabeth Reynoso (Team Braga)

2nd Place – Zachara Montenegro (Gracie Barra Bellevue)

3rd Place – Kira Songer (Arlington Kickboxing Academy)

CHILDREN’S NO-GI BEGINNER 6 years 40.1 TO 50.0 LBS

1st Place – Kaisen EJ Leon Guerrero (Gracie Barra Federal Way)

2nd Place – Lawson Grunkemeier (Elite BJJ of Factoria)

CHILDREN’S NO-GI Beginner 9-11 years 50.1 TO 60.0 LBS

1st Place – Daniel Komissarchik (Team Wise)

2nd Place – Xander Yarnold (Team Wise)

3rd Place – Mya Bates (Team Wise)

CHILDREN’S NO-GI Intermediate 9-11 years 50.1 TO 70.0 LBS

1st Place – Lilly Bates (Team Wise)

2nd Place – Gavin Higley (Straight Blast Gym Burien)

3rd Place – Hans Wright (Gracie Barra Seattle)

CHILDREN’S NO-GI Intermediate 9-11 years 60.1 TO 80.0 LBS

1st Place – Gordon Gibson (Gracie Barra Kirkland)

2nd Place – Igor Shabalov (Team Wise)

3rd Place – Oliver Martinez (Casgeworx/MABJJ)

CHILDREN’S NO-GI Intermediate/Advanced 10-12 YEARS 80.1 TO 100.0 LBS

1st Place – Russel Hare (Team Wise)

2nd Place – Lethal Lilli Montenegro (Gracie Barra Bellevue)

3rd Place – AJ Martinez (Cageworx/MABJJ)

CHILDREN’S NO-GI Advanced 10-11 years 60.1 TO 70.1 LBS

1st Place – Sam Treperinas (Team Wise)

2nd Place – Jaden Grunkemeier (Elite BJJ of Factoria)

JUNIOR’S NO-GI Novice 15-17 year 152.6 TO 175.0 LBS

1st Place – Jacob Graich (Gracie Jiu Jitsu Mukilteo)

2nd Place – Michael Malysh (Team Wise)

3rd Place – Josh Goodwin (Gracie Jiu Jitsu Mukilteo)

JUNIOR’S NO-GI Novice/Beginner 15-17 years 141.6 TO 163.5

1st Place – Connor Meyers (Phantom BJJ/Foster BJJ)

2nd Place – Luke Ellis (Gracie Barra Seattle)

JUNIOR’S NO-GI Beginner 12-13 years 90.1 TO 110.0 LBS

1st Place – David Urcino (Team Wise)

2nd Place – Koll Langlois (Gracie Barra Kirkland)

 

JUNIOR’S NO-GI Beginner 11-14 years 110.1 TO 122.5 LB

1st Place – Jonathan Espindola (Team Wise)

2nd Place – Nathan Komissarchik (Team Wise)

3rd Place – Gabriel Moon (CageWorx)

JUNIOR’S NO-GI Beginner/Intermediate 14-16 years 118.1 TO 141.5 LBS

1st Place – Ben Ellis (Gracie Barra Seattle)

2nd Place – Isaiah Coley (Gracie Barra Kirkland)

WOMEN’S NO-GI Intermediate/Advanced CLASS B 136.1 to 158.0 lbs

1st Place – Rebecca Pheasant-Reis (Foster BJJ/One Jiu Jitsu)

2nd Place – Amy Montenegro (Gracie Barra Bellevue)

WOMEN’S NO-GI Novice/Beginner Class A upto 136 lbs

1st Place – Amanda Bates (Team Wise)

2nd Place – Kayla Ann Quinata (Gracie Barra Seattle)

3rd Place – Eailani Joy Escalera (Gracie Barra Edmonds)

WOMEN’S NO-GI Beginner Class b 136.1 to 158.0 lbs

1st Place – Lorren Hix (Guardian Self Protection and Fitness)

2nd Place – Jessica Aaron (MABJJ/Stray Dogs)

3rd Place – Manoela Cristovao (Gracie Barra Bellevue)

 

MEN’S NO-GI ADVANCED Feather/Light 136.1 TO 162.5 LBS

1st Place – Jesus Landin (Gracie Barra Seattle)

2nd Place – Brandon Wilson (Phantom BJJ/Foster BJJ)

3rd Place – Hunter Clagett (Bellingham MMA)

MEN’S NO-GI Advanced Medium Heavy 175.6 TO 188.5 LBS

1st Place – Charlie Johnson (Northwest HIT Center/Olympia BJJ)

2nd Place – Louis Petrich (Gracie Barra Seattle)

3rd Place – Nathan Read (Team Wise)

 

MEN’S NO-GI Intermediate Feather 136.1 TO 149.0 LBS

 1st Place – Paul Andrade (Ring Demon)

2nd Place – Jireh Carcellar (Summit Brazilian Jiu-Jitsu Academy)

3rd Place – Tigran Bagdasaryan (Ring Sports United/One Jiu Jitsu)

 

MEN’S NO-GI Intermediate Light 149.1 TO 162.5 LBS

 1st Place – Riley Wiseman (Team Wise)

2nd Place – Jason Calabrese (Phantom BJJ/Foster BJJ)

3rd Place – Patrick Black (Gracie Barra Seattle)

 

MEN’S NO-GI Intermediate Middle 162.6 to 175.5

 1st Place – Eric Bronson (Team Braga)

2nd Place – David Chavez (Chimera)

3rd Place – Duncan Geil (Gracie Barra Ballard)

Men’s NO-GI Intermediate Medium Heavy 175.6 TO 188.5 LBS

1st Place – Bladden Bushaw (MABJJ/Fife)

2nd Place – William McNamara (Praxis Jiu Jitsu)

3rd Place – Eric Peterson (Gracie Barra Seattle)

MEN’S NO-GI Beginner Middle 162.6 TO 175.5 LBS

 1st Place – Jonathan Rath (Team Wise)

2nd Place – Jack Ellis (Gracie Barra Seattle)

3rd Place – Alex Flores (none listed)

 

MEN’S NO-GI Beginner Medium Heavy 175.6 TO 188.5 LBS

 1st Place – Stefan Timotic (10th Planet Jiu Jitsu)

2nd Place – Anthony Matthews (EchoValor)

3rd Place – Jon Taft (Pinnacle Martial Arts)

MEN’S NO-GI Beginner Heavy 188.6 to 202.0 lbs

 1st Place – Andril Glukhyi (Summit Brazilian Jiu-Jitsu Academy)

2nd Place – Steven Goltapeh (Team Wise)

MEN’S NO-GI Novice/Beginner Ligh 149.1 TO 162.5 LBS

1st Place – Seth Petee (Ivan Salaverry MMA)

2nd Place – Zac Duncan (Team Wise)

3rd Place – Benjamin Boutilier-Mow (Jiu-Jitsu Dynamics)

 

MEN’S NO-GI Novice Middle 162.6 TO 175.5 LBS

 1st Place – Paul Boudreaux (Capital City Jiu Jitsu)

2nd Place – Tyler Clark (Phantom BJJ/Foster BJJ)