Proving Grounds IX - Individual Results - Proving Grounds
16881
page-template-default,page,page-id-16881,page-child,parent-pageid-16877,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-child-theme-ver-1.0.0,qode-theme-ver-7.9,wpb-js-composer js-comp-ver-4.9.1,vc_responsive
 

Proving Grounds IX – Individual Results

Proving Grounds – IX

Green River College

12401 320th Street Auburn, Wa. 98092

 

 

CHILDREN’S GI WHITE BELTS 7 YEARS 50.1 TO 60.0 LBS

 

1st Place – Deacon Webb (Northwest HIT Center/BJJ Olympia)

2nd Place – Travis Barnett (Northwest HIT Center/BJJ Olympia)

3rd Place – Zoe Kifer (Northwest HIT Center/BJJ Olympia)

CHILDREN’S GI WHITE BELTS 8-9 YEARS 60.1 TO 70.0 LBS

 

1st Place – Aiden Patzer (Foster BJJ/One Jiu Jitsu)

2nd Place – Melot Dudman (Northwest HIT Center/BJJ Olympia)

 

CHILDREN’S GI WHITE BELTS 8-10 YEARS 80.1 TO 100.0 LBS

 

1st Place – Ta’a Malu (MABJJ Puyallup)

2nd Place – Payne Koch (Ring Demon)

3rd Place – Adrian Hayes (Ring Demon)

 

CHILDREN’S GI WHITE BELTS 10-11 YEARS 60.1 TO 80.0 LBS

 

1st Place – Igor Shabalov (Team Wise)

2nd Place – Austin Thomas (Eatonville MMA)

3rd Place – Cecelia Webb (Northwest HIT Center/BJJ Olympia)

 

CHILDREN’S GI WHITE BELTS 11-12 YEARS 100.1 TO 135 LBS

 

1st Place – Jonathan Espindola (Team Wise)

2nd Place – Evai Malu (MABJJ Puyallup)

3rd Place – Jacob Gonzalez (Phantom BJJ/Foster)

 

CHILDREN’S GI Grey/WHITE BELTS 7-9 YEARS 60.1 TO 700.0 LBS

 

1st Place – Nevaeh Hash (Northwest HIT Center/BJJ Olympia)

2nd Place – Charles Overmann (Chimera)

 

CHILDREN’S GI GREY/WHITE BELTS 8-10 YEARS 70.1 TO 80.0 LBS

 

1st Place – Susannah Barnett (Northwest HIT Center/BJJ Olympia)

2nd Place – Kimo McDaniel (Gracie Barra Federal Way)

3rd Place – Danika Matuska (Chimera)

 

CHILDREN’S GI GREY/WHITE BELTS 8-9 YEARS 40.1 TO 60.0 LBS

 

1st Place – Colton Grunkemeier (Elite BJJ of Factoria)

2nd Place – Vaughn Inman (Northwest HITCenter/BJJ Olympia)

 

CHILDREN’S GI WHITE BELT AND GREY/WHITE 9-11 YEARS 50.1 TO 60.0 LBS

 

1st Place – Lilly Bates (Team Wise)

2nd Place – Kearnan Bishop (Northwest HIT Center/BJJ Olympia)

3rd Place – Mya Bates (Team Wise)

 

CHILDREN’S GI YELLOW BELTS 9-11 YEARS 60.1 TO 80.0 LBS

 

1st Place – Sam Treperinas (Team Wise)

2nd Place – Gordon Gibson (Gracie Barra Federal Way)

3rd Place – Gael Arenas-Buxton (Gracie Barra Kirkland)

 

CHILDREN’S GI YELLOW BELTS 10-13 YEARS 80.1 TO 100 LBS

 

1st Place – Russel Hare (Team Wise)

2nd Place – Paige Bennion (Phantom BJJ/Foster)

3rd Place – Zac Reese (Northwest HIT Center/BJJ Olympia)

 

JUNIOR’S GI White BELTS 15-17 YEARS 129.1 – 152.5 TO 80.0 LBS

 

1st Place – Connor Meyers (Phantom BJJ/Foster)

2nd Place – Patrick Jones (Narrow’s Fight Team)

3rd Place – Alex Chupakhin (Lion’s Way Martial Arts)

 

JUNIOR’S GI WHITE AND GREY/WHITE BELTS 13 YEARS 129.1 TO 141.5 LBS

 

1st Place – Jaden Reyes (Gracie Barra Federal Way)

2nd Place – Ender Cleofe (AMC Pankration/Kickboxing)

3rd Place – Aidan Tice

 

JUNIOR’S GI WHITE AND GREY/WHITE 14-15 YEARS 118.1 TO 129.0 LBS

 

1st Place – Jordan Gonzalez (Phantom BJJ/Foster)

2nd Place – Paige Udhus (Team Wise)

 

JUNIOR’S GI YELLOW BELTS 13-14 YEARS 118.1 TO 141.5 LBS

 

1st Place – Howard Hare (Team Wise)

2nd Place – Trenton Kain (Foster BJJ/One Jiu Jitsu)

3rd Place – Isaiah Coley (Gracie Barra Kirkland)

 

JUNIOR’S GI YELLOW AND ORANGE BELTS 11-13 YEARS 100.1 TO 118.0 LBS

 

1st Place – Hunter Sonnenberg (Hammerhead MMA)

2nd Place – Tenocht Arenas-Buxton (Gracie Barra Kirkland)

3rd Place – Tyeson Neal (Chimera)

 

JUNIOR’S GI ORANGE BELTS 14 YEARS 118.1 TO 152.5 LBS

 

1st Place – Lorenzo Herrera (Elite BJJ Seattle)

2nd Place – Kheal Mixon (Northwest HIT Center/BJJ Olympia)

 

WOMEN’S GI WHITE BELTS 141.1 TO 163.0 LBs

 

1st Place – Kendra Bukovac (MABJJ Fife)

2nd Place – Izzy Krainick (Team Wise)

3rd Place – Shiloh Cleofe (Gracie Barra Kirkland)

 

WOMEN’S GI BLUE BELTS 129.1 lbs AND OVER

 

1st Place – Amber Arenas (Gracie Barra Kirkland)

2nd Place – Chelsea Kyger (Ring Demon)

3rd Place – Hannah Ellison (Northwest Jiu Jitsu

 

MEN’S GI BROWN BELTS ABSOLUTE

 

1st Place – Shawn Weisenburg (Mat Chess MMA)

2nd Place – Chad Shaule (Gracie Barra Seattle)

3rd Place – Joseph Montange (Northwest Jiu Jitsu)

 

MEN’S GI PURPLE BELTS 141.6 TO 168.0 LBS

 

1st Place – Jeff Lai (Summit Brazilian Jiu Jitsu)

2nd Place – Raoni Demnitz (Praxis Jiu Jitsu)

3rd Place – Justin Langlinais (Northwest Jiu Jitsu)

 

MEN’S GI PURPLE BELTS MIDDLE 168.1 TO 181.5 LBS

 

1st Place – Garrick Bennett (Gracie Barra Kirkland)

2nd Place – Roger Kremer (MABJJ/Stray Dogs)

3rd Place – Thomas Lesh (Gracie Barra Federal Way)

 

MEN’S GI PURPLE BELTS MEDIUM HEAVY 181.6 TO 195.0 LBS

 

1st Place – Josh Ratliff (Gracie Barra Edmonds)

2nd Place – Joe LeVasseur (Gracie Barra Seattle)

 

MEN’S GI PURPLE BELTS HEAVY 195.1 TO 208.0 lbs

 

1st Place – Gene Fought (Foster BJJ/One Jiu Jitsu)

2nd Place – Aaron Seelye (Gracie Barra Seattle)

 

MEN’S GI PURPLE BELTS 208.1 AND OVER

 

1st Place – Adam Abdelhamed (Ring Sports)

2nd Place – Kamau Curnal (Northwest Jiu Jitsu)

3rd Place – Garth Ahearn (Checkmat/T-Town MMA)

 

MEN’S GI BLUE BELTS LIGHT FEATHER 127.1 TO 141.5 LBS

 

1st Place – Craig Hanaumi (Gracie Academy)

2nd Place – Jesus Landin (Gracie Barra Seattle)

3rd Place – Claudeus Laude (Foster BJJ/One Jiu Jitsu)

 

MEN’S GI BLUE BELTS FEATHER 141.6 TO 154.5 LBS

 

1st Place – Matt Jones (Combat Fitness)

2nd Place – Jason Calabrese (Phantom BJJ/Foster)

 

 

 

MEN’S GI BLUE BELTS LIGHT 154.6 TO 168.0 LBS

 

1st Place – Jesse Freer (MABJJ)

2nd Place – Timothy Weeks (MABJJ/Stray Dogs)

3rd Place – Carl Moranski (Checkmat/T-Town MMA)

MEN’S GI BLUE BELTS MIDDLE 168.1 TO 181.5 LBS

 

1st Place – Ryan Bennion (Phantom BJJ/Foster)

2nd Place – Logan Vieira (Phantom BJJ/Foster)

3rd Place – Danny Nguyen (Summit Brazilian Jiu Jitsu)

 

MEN’S GI BLUE BELTS MEDIUM HEAVY 181.6 TO 195.0 LBS

 

1st Place – Anthony Moore (Gracie Barra Langley, B.C.)

2nd Place – Bladden Bushaw (MABJJ Fife)

3rd Place – Jeffrey LaFrance (Mat Chess)

 

MEN’S GI WHITE BELTS ROOSTER 127.0 lbs AND BELOW

 

1st Place – Bailey Claudon (Team Wise)

2nd Place – Alberto Ramirez (Northwest Jiu Jitsu)

 

MEN’S GI WHITE BELTS FEATHER 141.6 TO 154.5 lbs

 

1st Place – Ronnie Jacques (NW HIT/BJJ Olympia)

2nd Place – Amer Imsic (Lion’s Way MMA)

 

 

MEN’S GI WHITE BELTS LIGHT GROUP A 154.6 TO 168.0 LBS

 

1st Place – Casey Malone (Gracie Barra Ballard)

2nd Place – Justin Sim (Gracie Barra Seattle)

3rd Place – Kelly Crabtree (NW HIT)

 

MEN’S GI WHITE BELTS LIGHT GROUP B 154.6 TO 168.0 LBS

 

1st Place – Gunnar Fjeistul (Team Wise)

2nd Place – Jon Taft (MABJJ Puyallup)

3rd Place – Tyler Hayes (Phantom BJJ/Foster)

 

MEN’S GI WHITE BELTS MIDDLE 168.1 TO 181.5 LBS

 

1st Place – Zack Wiseman (Team Wise)

2nd Place – Mike Callahan (NW HIT/BJJ Olympia)

 

MEN’S GI WHITE BELTS MEDIUM HEAVY 181.6 TO 195.0 LBS

 

1st Place – Paul Nieves (Gracie Barra Federal Way)

2nd Place – Tony Woolwine (Ring Sports/One Jiu Jitsu)

3rd Place – Michael Reilly (Alpha MMA)

 

MEN’S GI WHITE BELTS HEAVY 195.1 TO 208.0 LBS

 

1st Place – Blake Reed (Checkmat/T-Town MMA)

2nd Place – Kyle Fritz (Gracie Barra Seattle)

3rd Place – Rolando Espindola (Team Wise)

 

MEN’S GI WHITE BELTS SUPER/ULTRA 208.1 AND OVER

 

1st Place – Greg Jago (Praxis Jiu Jitsu)

2nd Place – John McDaniel (Gracie Barra Federal Way)

3rd Place – James Warren (Straight Blast Gym)

 

CHILDREN’S NO-GI NOVICE/BEGINNER 7 YEARS 50.1 TO 70.0 LBS

 

1st Place – Charles Overmann (Chimera)

2nd Place – Zoe Kifer (Northwest HIT Center)

 

CHILDREN’S NO-GI BEGINNER 7-8 YEARS 40.1 TO 60.0 LBS

 

1st Place – none

2nd Place – none

3rd Place – Travis Barnett (Northwest HIT Center) and Colton Grunkenmeier (Elite BJJ Factoria)

 

CHILDREN’S NO-GI BEGINNER 9-10 YEARS 80.1 TO 90.0 LBS

 

1st Place – Ta’a Malu (MABJJ Puyallup)

2nd Place – Payne Koch (Ring Demon)

 

CHILDREN’S NO-GI NOVICE/BEGINNER 9-11 YEARS 50.1 TO 70.0 LBS

 

1st Place – Lilly Bates (Team Wise)

2nd Place – Mya Bates (Team Wise)

3rd Place – Sasha Kifer (Northwest HIT Center)

 

CHILDREN’S NO-GI BEGINNER 10-11 YEARS 60.1 TO 80.0 LBS

 

1st Place – Igor Shabalov (Team Wise)

2nd Place – Austin Thomas (Eatonville MMA)

 

CHILDREN’S NO-GI Beginner 11-12 YEARS 110.1 TO 122.5 LBS

 

1st Place – Jonathan Epindola (Team Wise)

2nd Place – Evai Malu (MABJJ Puyallup)

 

CHILDREN’S NO-GI INTERMEDIATE 8-10 YEARS 80.1 TO 100.1 LBS

 

1st Place – Zac Reese (Northwest HIT Center)

2nd Place – Adrian Hayes (Ring Demon)

 

CHILDREN’S NO-GI INTERMEDIATE 9-11 YEARS 50.1 TO 80.0 LBS

 

1st Place – Sam Treperinas (Team Wise)

2nd Place – Jaden Grunkemeier (Elite BJJ Factoria)

3rd Place – Gael Arenas-Buxton (Gracie Barra Kirkland)

CHILDREN’S NO-GI intermediate/advanced 10-11 YEARS 60.1 TO 80.0 LBS

 

1st Place – Sam Treperinas (Team Wise)

2nd Place – Gordon Gibson (Gracie Barra Kirkland)

3rd Place – Jaden Grunkemeier (Elite BJJ of Factoria)

 

CHILDREN’S NO-GI ADVANCED 11-12 YEARS 90.1 TO 110.0 LBS

 

1st Place – Russel Hare (Team Wise)

2nd Place – Hunter Sonnenberg (Hammerhead MMA)

3rd Place – Tenocht Arenas-Buxton (Gracie Barra Kirkland)

 

JUNIOR’S NO-GI Novice/beginner 13-16 year 129.1 TO 141.5 LBS

 

1st Place – Patrick Jones (Narrow’s Fight Team)

2nd Place – Ender Cleofe (AMC Pankration)

 

CHILDREN’S NO-GI INTERMEDIATE 14-15 YEARS 118.1 TO 141.5 LBS

 

1st Place – Aidan Granquist (TeamMean MMA)

2nd Place – Isaiah Coley (Gracie Barra Kirkland)

3rd Place – Paige Uphus (Team Wise)

 

CHILDREN’S NO-GI ADVANCED 13-14 YEARS 118.1 TO 129.0 LBS

 

1st Place – Howard Hare (Team Wise)

2nd Place – Trenton Kain (Foster BJJ/One Jiu Jitsu)

 

WOMEN’S NO-GI BEGINNER CLASS B 136.1 TO 158.0 LBS

 

1st Place – Izzy Krainick (Team Wise)

2nd Place – Amber Arenas (Gracie Barra Kirkland)

3rd Place – Shiloh Cleofe (Gracie Barra Kirkland)

 

 

WOMEN’S NO-GI INTERMEDIATE ABSOLUTE

 

1st Place – none

2nd Place – none

3rd Place – Kendra Bukovac (MABJJ Fife) and Hannah Ellison (Northwest HIT Center) and Chelsea Kyger (Ring Demon)

 

MEN’S NO-GI ADVANCED LIGHT FEATHER 122.6 TO 149.0 LBS

 

1st Place – Jesus Landin (Gracie Barra Seattle)

2nd Place – Michael Chupa (Peak MMA & Fitness)

3rd Place – Claudeus Laude (Foster BJJ/One Jiu Jitsu)

 

MEN’S NO-GI ADVANCED MIDDLE 162.6 TO 175.5 LBS

 

1st Place – Shawn Weisenburgh (Mat Chess MMA)

2nd Place – Joseph Montange (Northwest Jiu Jitsu)

3rd Place – Roger Kremer (MABJJ/Stray Dogs)

 

Master Men’s NO-GI MIDDLE 162.6 TO 175.5 LBS

 

1st Place – Jacques Willis (Ring Demon)

2nd Place – Benn Pyne (Gracie Barra Bellevue)

3rd Place – Thomas Lesh (Gracie Barra Federal Way) and Laurence Feetham (Gracie Barra Seattle)

 

MEN’S NO-GI ADVANCED MEDIUM HEAVY 175.6 to 188.5

 

1st Place – Josh Ratliff (Gracie Barra Edmonds)

2nd Place – Nick Herrington (Praxis Jiu Jitsu)

 

MEN’S NO-GI ADVANCED HEAVY 188.6 TO 202.0 LBS

 

1st Place – Charlie Johnson (Northwest HIT Center)

2nd Place – Joe LeVasseur (Gracie Barra Seattle)

 

MEN’S NO-GI INTERMEDIATE FEATHER 136.1 TO 149.0 LBS

 

1st Place – Bailey Claudon (Team Wise)

2nd Place – Stephen Wallace (Peak MMA)

3rd Place – John Ferraro (Northwest HIT Center)

 

MEN’S NO-GI INTERMEDIATE LIGHT 149.1 TO 162.5 LBS

 

1st Place – Timothy Weeks (MABJJ/Stray Dogs)

2nd Place – Jack Symonds (Rockpile Dojo)

3rd Place – Matt Jones (Combat Fitness, ID)

 

MEN’S NO-GI INTERMEDIATE MIDDLE 162.6 TO 175.5 LBS

 

1st Place – Donald Richardson (Chimera)

2nd Place – Ryan Bennion (Phantom BJJ/Foster)

3rd Place – Logan Vieira (Phantom BJJ/Foster)

 

MEN’S NO-GI INTERMEDIATE MEDIUM HEAVY 175.5 TO 188.5 LBS

 

1st Place – Bladden Bushaw (MABJJ Fife)

2nd Place – Nir Mashkowski (Ring Sport United/One Jiu Jitsu)

 

MEN’S NO-GI INTERMEDIATE HEAVY 188.6 TO 202.0 LBS

 

1st Place – Gene Fought (Foster BJJ/One Jiu Jitsu)

2nd Place – Tom Boysen (Ring Sports United/One Jiu Jitsu)

3rd Place – Tony Woolwine (Ring Sports United/One Jiu Jitsu)

 

MEN’S NO-GI BEGINNER LIGHT 149.1 TO 162.5 LBS

1st Place – Yukang Lee (Mat Chess MMA)

2nd Place – Tyler Hayes (Phantom BJJ/Foster)

3rd Place – Josef Bellucci (Northwest HIT Center)

 

MEN’S NO-GI BEGINNER MIDDLE 162.6 TO 175.5 LBS

 

1st Place – Tracy Johnson (Northwest HIT Center)

2nd Place – Jon Taft (MABJJ Puyallup)

3rd Place – Gunnar Fjeistul (Team Wise)

 

MEN’S NO-GI BEGINNER MEDIUM HEAVY 175.6 TO 188.5 LBS

 

1st Place – Zack Wiseman (Team Wise)

2nd Place – Will Brauckmiller (Ring Demon)

 

MEN’S NO-GI NOVICE Light 149.1 TO 162.5 LBS

 

1st Place – none

2nd Place – none

3rd Place – Alex Flores (Unattached)and Ronnie Jacques (Northwest HIT Center)

 

MEN’S NO-GI NOVICE ULTRA HEAVY NO MAXIMUM WEIGHT

 

1st Place – Rolando Espindola (Team Wise)

2nd Place – Philip Wentzel (Peak MMA & Fitness)